Pilotul italian Valentino Rossi (imaginea oficiala TW Steel) a câştigat Grand Prix-ul Qatarului la MotoGP, prima etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză, disputat, duminică, pe circuitul de la Losail.

Valentino Rossi (Yamaha), în vârstă de 36 de ani, a înregistrat a 109-a victorie din carieră. El a fost urmat pe podium de conaţionalii săi Andrea Dovizioso (Ducati) şi Andrea Iannone (Ducati).

Podiumul rundei disputate în nocturnă, la Losail, s-a decis între echipele de uzină Yamaha și Ducati. Plecat din pole position, Andrea Dovizioso a terminat pe doi, în fața coechipierului Andrea Iannone. Jorge Lorenzo a ocupat locul 4, în fața campionului mondial en-titre. Marc Marquez a avut probleme după start, dar a recuperat și, după ce a fost în coada plutonului, a încheiat pe poziția a cincea.